OPOWIEŚĆ O KANALE 7 – >>KABLÓWKA 08
Wracamy do opowieści o powstaniu Kanału 7 Telewizji Szczecin.
Dziś kontynuacja wątku: – jaką telewizję stworzyć? Do odpowiedzi na to pytanie trzeba było wiedzieć, jaka jest telewizja na świecie? Żebyśmy nie odkryli krzesiwa do rozniecania ognia podczas gdy świat już od dawna ma do tego celu zapałki i zapalniczki.
Trzeba było w ten świat wyruszyć. A z podróży przywiezione materiały filmowe – złożyć w program, np. – Transponder.
_____________________________________
W środowe popołudnie, 17 maja 2023 – odezwał się mój telefon.
– Montowaliśmy panu antenę satelitarną. To chyba było gdzieś na Książąt Pomorskich? I wtedy dostałem od pana kasetę VHS. Z tym programem „Transponder”. Mam ją do dziś.
Pojechałem na Pomorzany. Kawa, znakomite ciasto drożdżowe i… stary VHS, a w nim kaseta.
– My te programy oglądaliśmy po sto razy. Bo ludzie nas pytali. A przy tym sami się wielu rzeczy dowiadywaliśmy. Pamiętam, że chyba w Słowianinie albo może w Kontrastach było takie spotkanie z panem na tematy satelitarne…
Tak. Przypominam sobie. Odbyło się kilka takich spotkań. Jedno – w świetlicy jakiejś spółdzielni mieszkaniowej. Może „Dąb? Tłum zainteresowanych. Miałem ze sobą sporo folderów z jakiejś kolejnej wystawy czy targów telekomunikacyjnych.
– Zróbmy tak – ja zostawię te materiały a pan, tak, może pan sporządzi ich listę i będą państwo sobie te foldery wypożyczali…
Sprawa kablówek i telewizji satelitarnej miała w mediach najwyższy priorytet. Głos Szczeciński chyba przez rok drukował moje felietony na temat nowinek telewizyjnych.
Większy materiał na ten temat znajdą Państwo TUTAJ https://koszur.net/?s=kowboje
Ale – program „Transponder”. Kasety z tymi audycjami można było dostać po sąsiedzku lub na niedzielnych giełdach samochodowych. Znajomi puszczali oko – pożyczysz? Operatorzy kablówek, zwiedzieli się o tym programie. Pan Zbigniew Turkiewicz z naszego działu handlowego Telewizji Szczecin dokładał im te kasety razem z pakietami zamówionych filmów i koncertów.
No to obejrzyjmy pierwszy z tych programów… Proszę nie zapominać, że był rok chyba 1987, a może 1988? Mogło też być nieco wcześniej. W porównaniu z dzisiejszym stanem i świadomością spraw telekomunikacyjnych – prehistoria, co najwyżej głębokie średniowiecze. Wersja, którą prezentuję to edycja przygotowana dla załóg pływających PŻM. Brak napisów wynika z faktu, że materiał opracowałem w studiu Morskiego Ośrodka Kultury. A tam nie było generatora napisów ani miksera, który pozwoliłby na „zgranie” filmu wraz z grafiką.
NIESTETY… Materiał nie jest kompletny. Brak napisów i wizytówek rozmówców. Na ekranie, w ostatniej sekwencji – Jacek Polaczek i Sylwester Woroniecki wystąpili w roli usateliternionych i skomputeryzowanych szlachciców! Nie pamiętam godności naszego gościa z Piotrkowa Trybunalskiego. Na dachu wieżowca ORTV rozmawialiśmy z nim wspólnie z Ryszardem Stadniukiem. A w Szwecji gościł nas Mats z firmy Macab.
________________________________
Zdjęcia w Szwecji, na Alasce, w Szczecinie i Piotrkowie – na pewno realizował Janek Kuczera. Pozostałe – pochodzą z materiałów udostępnionych przez producentów sprzętu i marketing nadawców satelitarnych.
Jeśli ktoś z Państwa ma kopie kolejnych odcinków tego cyklu – dopraszam się o użyczenie. Proszę o kontakt.
==========================================

TRANSPONDER odc. 1

Add Comment