Siódemka – nowy wymiar

Dokładnie 30 lat temu, 8 marca 1992 roku, na ekranach telewizorów mieszkańców Szczecina, pojawił się Kanał 7 – program miejski Telewizji Szczecin.

Pierwszy tego typu kanał w Polsce. Telewizja miejska. Tworzona dla i przez Szczecinian. Niezależna od anteny regionalnej i ogólnopolskiej, z własnym charakterem, kolorytem, humorem i – tak, tak – rozmachem!

To była niedziela. W tym dniu rozpoczęła się wielka rewolucja polskiej rzeczywistości telewizyjnej.

Garstka doświadczonych realizatorów i grono zupełnych neofitów, entuzjastów i fantastów zainicjowało proces, który we wrześniu 1994 roku przerodził się w tzw. Pasma Wspólne TVP, potem Twoją Telewizję Regionalną, TVP 3, z którego wyłoniła się TVP Info.

Wtedy nie było jeszcze Polsatu ani TVN. Nie było nadawców, którzy później, niczym deszcz meteorytów przemknęli przez polskie niebo medialne. Ale działało wrocławskie Echo i szczecińska PTV Morze.

Z rywalizacji tych dwóch źródeł – Siódemki oraz PTV Morze – wykuwała się telewizja przełomu. Po zamknięciu tej drugiej – wielu dziennikarzy i techników znalazło warunki do twórczego rozwoju w szczecińskim kanale miejskim.

Historia powstania tego Kanału jest potwierdzeniem determinacji, dla której wiatrem była wizja, a może nawet marzenie, by stworzyć program w każdym calu dorównujący najsłynniejszym stacjom z całego świata. Mogli tego dokonać ludzie, których duch był owładnięty ciekawością i chęcią uczestniczenia w najważniejszych i największych momentach sportowych, kulturalnych, politycznych, obyczajowych i technicznych. Program redagowany w sposób odmienny od wieloletniej sztampy i rutyny. Tworzony przez ludzi z pokolenia pierwszego satelity, komputerów, rodzącej się rzeczywistości wirtualnej i nadchodzącego internetu.

Nasze centrum mieściło się w studiu przy ul. Niedziałkowskiego a potem także na XIII piętrze wieżowca. W nim Szczecinianie opowiadali o swoich planach i zamierzeniach, prezentowali dokonania, efekty pracy twórczej, osiągnięcia techniczne i sportowe. Tu mówiło się o wszystkim, o czym dyskutowano w szczecińskim domu, na osiedlowym deptaku, w parku, tramwaju, biurze i warsztacie.

Po trzydziestu latach – wróćmy do tamtych chwil. Sięgnijmy po kasety magnetowidowe, po utrwalone na nich programy Siódemki, relacje, dyskusje, transmisje i wywiady. Ale przede wszystkim – zdajmy sobie nawzajem relację z tych ostatnich trzydziestu lat. Co się u Państwa zmieniło? Czy plany udało się zrealizować? Tak, nie, dlaczego?

Wspomnijmy widzów, gości i twórców Kanału 7.

Dziś każdy z Państwa ma własną telewizję w kieszeni lub torebce. Każdy telefon pozwoli zapisać i przesłać korespondencję, wspomnienie, efekt realizacji kreślonych kiedyś planów.

Zacznijmy od listy obecności. Hallo? Czy są wśród Państwa ci, którzy byli gośćmi w Siódemkowym studiu? O czym Państwo wtedy nam i Szczecinianom mówili? Jak potoczyły się koleje waszego życia? A może gościem Siódemki byli Państwa bliscy, których już nie ma pośród nas? Ale może ktoś zarejestrował tamten wywiad, rozmowę, reportaż i ma tę taśmę VHS w szufladzie z domowymi pamiątkami?

Dalej! Pokażmy naszym dzieciom i wnukom NAS z tamtych lat!

Chętnie przeniesiemy tamte zapisy na format cyfrowy. I dodamy je do cyfrowego, zbiorowego portretu Szczecinian, widzów Kanału 7. I to już na zawsze!

We wrześniu 1994 roku Siódemka została włączona do tzw. pasm wspólnych, które również tui, w Szczecinie, zostały zdefiniowane i powołane do życia. Tak, tak! Zarząd TVP przyjął wówczas dokument pod nazwą „Wspólna polityka programowa i zakupowa” a potem wyłonił Twoją Telewizję Regionalną. Kolejnym etapem, już bez naszego udziału, był trudny do obrony system produkcji programów, zmieniono także drastycznie formy zatrudnienia. Wtedy to twórcy szczecińskiej Siódemki, pierwszego miejskiego kanału TVP wrócili do swoich gabinetów lekarskich, kancelarii prawniczych, biur konstrukcyjnych, firm rodzinnych, pokojów nauczycielskich i teatrów . Nieliczni przetrwali dłużej w innych kanałach i programach.

Zapraszam więc!

Kanał 7 wraca na antenę, ale internetową. Z przedmieść Szczecina dotrze dziś do wszystkich zakątków świata. Czyż nie jest to fascynujące wyzwanie?

ZACZNIJMY OD POCZĄTKU!

Pytanie na dziś – kto oglądał Siódemkę w latach 1992 – 94, jakie programy utkwiły w Państwa pamięci? Seriale, koncerty, cykle programowe? Gościli Państwo w naszym studiu? I o czym Państwo wtedy mówili? Proszę dziś dopisać ciąg dalszy do tamtych chwil!

Siódemka dzisiejsza – przetrwa tak długo, jak działać będzie internet. Wtedy mogli Państwo gościć ją w swoich odbiornikach najpierw kilka godzin wieczorem od niedzieli do środy, potem we wszystkie popołudnia, wreszcie weekendy, przedpołudnia i długie noce.

Dzisiejsza Siódemka będzie z Państwem wszędzie i o każdej porze.

Redaktorzy nowej Siódemki – na start! Czekam na Państwa relacje! Co u was słychać, o czym marzycie, do czego dążycie. Jak się wam wiedzie? Halo?

Za trzydzieści lat zdacie znów relację ze swoich marzeń i obaw roku 2022.

Będę na was czekał tu, w studiu WASZEJ ciągle młodej Siódemki.

Już dziś zapraszam na moje 99 urodziny! Wyślę numerowane zaproszenie każdemu, kto polubi tę stronę!

Kto następny? Może TY? Mów: co dziś wydarzyło się w twoim życiu, o czym chciałbyś pamiętać przez kolejne 30 lat? Wyjmij telefon, kliknij w kamerę i nagraj – START!

Marek Koszur

Pomysłodawca i twórca

Kanału 7 TVP Szczecin

1992-1994

Ta czołówka Kanału 7 nigdy wcześniej nie pojawiła się na antenie. Jej twórcami byli informatycy ze szczecińskiej firmy Arconex oraz specjalistów z VAP w Hamburgu.

 

Add Comment