Tymoteusz Karpowicz – Stocznie żyją. Pogadanka aktualna.

W lipcu br. Morski Instytut Rybacki z Delegaturą w Szczecinie osiągnął cały szereg rezultatów w dziedzinie gospodarki rybnej, reorganizacji personalnej oraz wzmocnił w znacznym stopniu pracę poszczególnych stoczni znajdujących się na nadbrzeżu Odry i w Świnoujściu.

Jak można zorientować się ze sprawozdania Morskiego Instytutu Rybackiego zestawionego na lipiec, wysiłek tej instytucji poszedł przede wszystkim w kierunki montażu i remontu różnych Jednostek transportowych oraz odbudowy sieci elektrycznej.

W stoczniach Świnoujścia jedną z najważniejszych robót jakie przeprowadzono tutaj, był remont dużego pontonu, wydobytego z wody na pochylnię. Ponton ten został dokładnie oczyszczony z rdzy, wysmolony i zaopatrzony w potrzebne urządzenia techniczne, a przede wszystkim w ręczną windę, służącą do podnoszenia mniejszych ciężarów. Dużym osiągnięciem wspomnianych stoczni było doprowadzenie do nich elektrycznej sieci. Poza tym wspólnym wysiłkiem zdołano również wybudować magazyn na materiały pędne oraz zabezpieczyć kocioł parowy przed działaniem wpływów atmosferycznych, wybudowując nad mi nim burak z blachy falistej.

Czynne na teranie tych stoczni, warsztaty mechaniczne, przeprowadziły szereg remontów kutrów rybackich i motorówek Jak również wykonały brakujące części maszyn i urządzeń portowych. W miesiącu lipcu warsztaty te oddały do dyspozycji ekipom rybackim, 3 gruntownie wyremontowane łodzie motorowe, które są już używane przy połowach. Poza tym posunięto daleko naprzód remont 4-ech kutrów rybackich.  

Należąca co świeżo przejętych stoczni, stoczni, stocznia w Wolinie z braku Jakichkolwiek własnych warsztatów i odpowiednich narzędzi, chwilowo nie posiada większych osiągnięć oprócz kilku remontów jakie przeprowadzono w motorach łodzi rybackich kutrów. Poza brakiem narzędzi i warsztatów odczuwa się tutaj szczególnie silnie brak fachowców w związku z wysiedlaniem wykwalifikowanego personelu niemieckiego. Prowadzi się tu natomiast intensywne prace przy wydobywaniu zatopionego sprzętu transportowego.

Po uzyskaniu ze Świnoujścia barki nurkarskiej oraz po wyremontowaniu jednej holowniczej motorówki, w lipcu wydobyto z wody jedną jednostkę całkowicie metalową z motorem spalinowym, trzy kutry motorowe, oraz ściągnięto z brzegu jedną barkę transportową. Stocznie w Nowym Warpnie po całkowitej reorganizacji personalnej, przeprowadziły szereg remontów w budynkach administracyjnych oraz mieszkalnych. Cały teren stoczni i warsztatów został ogrodzony, co w znacznym stopniu ochroni przeróżny sprzęt i materiały. W warsztatach mechanicznych przeprowadzono montaż kilkunastu silników oraz naprawiono pompy i dysze, dopasowano rury wybuchowe, śruby napędowe itp. Ponadto wyremontowano 2 kutry rybackie, wybudowano całkowicie łódź wiosłową, jacht żaglowy i jedną jolkę żaglową. Równocześnie doprowadzono prąd do warsztatów i uruchomiono znajdujące się tutaj obrabiarki.

W stoczni w Starym Dębie ekipa składająca się z 30-tu pracowników była zatrudniona przy porządkowaniu oraz segregowaniu materiałów i narzędzi.

Do lipca stocznia ta znajdowała się pod zarządem Związku Gospodarczego Spółdzielni „Społem”, w którym to czasie nie przystąpiono do żadnych poważniejszych prac na terenie wspomnianej stoczni. Morski Instytut Rybacki uruchamia w tym miesiącu kuźnię i stolarnię, by ruszyć z miejsca stojącą dotychczas na martwym punkcie, robotę.

Duży osiągnięciem Morskiego Instytutu Rybackiego w Szczecinie jest przejęcie od władz radzieckich dużej chłodni w Łasztowni, której brak szczególnie dotkliwie u nas się odczuwa. Chłodnia ta jest obecnie w stanie nieużywalnym, lecz w ramach remontów urządzeń portowych, Morski Instytut Rybacki w Szczecinie otrzymał poważne kredyty na odbudowę tego obiektu.

Tak więc w ramach miesięcznej swej działalności Morski Instytut Rybacki odbudował pokaźną ilość kutrów i łodzi motorowych, przeprowadził remont całego szeregu silników, całkowicie odbudował kilka jednostek oraz zelektryfikował niektóre nadzwyczaj ważne odcinki warsztatów. W obecnym miesiącu należy im życzyć jeszcze większych osiągnięć. 

Add Comment