1920.01.24 <br />Panno Dziu!

Panno Dziu!

Przywędrowałem bez wypadków. Tylko niepotrzebnie sypałem piechotą, bo tramwaj chodził i chodzi.

Urządziłem się z Kowganem. Mam pokój, jako takie ‘meble’ i nawet łóżko płócienne. Nie jest tu tak strasznie, jak sobie wyobrażałem, jedno tylko mnie zjada – to, że nie ma co jeść. Mam zamiar wybrać się do miasta i poczynić zakupy na szerszą skalę, bo inaczej zanim słońce wzejdzie – ‘rosa oczy wymyje…’.

Przez czas mego tu pobytu, wciąż zajmuję się urządzaniem mieszkania w celu godnego przyjęcia ewentualnych gości…

Pod względem rozrywek nie zbywa mi bynajmniej. Mam tutaj moc fantastycznych snów, mar, widzeń i wrażeń, że w dobrym kinematografie nie ujrzysz więcej.

Niejakie podejrzenie z tego powodu mam na Maksyma, bo ten ‘wynalazca’ wynalazł nową ‘herbatę’, której jak się napijesz wieczorem, to całą noc o niej zapomnieć nie możesz…

Nie wiem, jak to będzie…

Roboty jeszcze nie dostałem, ale mi ja obiecano…

Czy to wystarczy?

Co słychać w mieście, bo w Puszczy mówią, że Teterew zajęty.

Ciekaw jestem, co Dziu obecnie robi…

Czy wielka dziura zrobiła si ę po moim wyjeździe?

Ja czuję wielki brak osób, z którymi obcowałem – a w głowie wciąż mi ‘grają się’ różne ‘Kawałki’…

Przepraszam, że piszę na świstku, ale lepszego nic nie mam. Niewiele piszę, bo p. Kowgan spieszy się i nie mogę się skupić. Proszę się jednak nie zrażać i pisać dużo, a ja jak się rozmachnę to powetuję dzisiejszą lakoniczność.

Gdyby do p. Jańki przyniesiono jakąś forsę dla mnie, prosiłbym o przesłanie.

Żegnam!

Pustelnik Sia!

24.I.(1920  ?)

  • Wikipedia:
  • 26 kwietnia1920 brygada, działając samodzielnie w składzie: 1 pułk szwoleżerów17 pułk ułanów, 1 pułk Jazdy Tatarskiej oraz 2/2 dak, rozpoczęła zagon na Teterew, Malin i Irsze. Podczas akcji podjazd 17 pułk rozbił rosyjską baterię i zdobył Malin. Ważny szlak kolejowy Korosteń – Kijów został przerwany. W zaciętych walkach o utrzymanie Malina zginął szef sztabu brygady Stanisław Radziwiłł, a ciężko ranny został mjr Dreszer.
  • W tym czasie 1 pułk szwoleżerów zdobył stację kolejową Teterew. Zdobyto 6 dział, a po nadejściu własnej piechoty „odcięto” pociąg pancerny.
  • Następnie brygada ruszyła na Kijów. Pod Wyszogrodem szwoleżerowie, zdobyli działo i 14 karabinów maszynowych. Czołówkę maszerujących wojsk stanowiły patrole rozpoznawcze.
  • Patrol ppor. Olszewskiego zajął tramwaj w Puszczy Wodicy, wyposażył go w karabin maszynowy i pojechał do Kijowa. Nie zatrzymywani przez nikogo żołnierze dojechali na główną ulicę Kijowa – Kreszczatik, zabrali zabrali 7 jeńców i powrócili do macierzystego oddziału.

Add Comment